Rodinný dom Pod Stráňou

Navrhujeme rodinný dom samostatne stojaci, murovaný v kombinácii s monolitom, dvojpodlažný s plochou strechou, čiastočne zapustený do terénu s najväčším možným využitím terénnych daností pozemku. Výškovo navrhujeme stavbu umiestniť tak, aby sme dosiahli ideálne vyrovnanú bilanciu výkopov.

V kontakte s ulicou na juhozápadnej strane navrhujeme vjad a vstup s krytým parkovaním, kde nbudú vozidlá zabezpečené mechanickými provkami s elektronickým ovládaním (parkovacia lišta teleskopická, príp. teleskopický stĺpik. Rímsu strechy parkovania navrhujeme s výrazným vyložením, aby bolo možné popod striešku ku vstupu do domu prechádzať tzv. „suchou nohou“. V južnom rohu pozemku navrhujeme kryté miesto pre zberné nádoby na tuhý komunálny a triedený odpad. Vo vstupnom podlaží navrhujeme nočné časti domu – spálňu s príslušenstvom (WC a kúpeľňou), hosťovskú izbu s dennou kúpeľňou kombinovanou s WC, vstupné zádverie a veľkú pracovňu, ktorá nie je uzatvorená ale tvorí galériu so zábradlím. Klient si želal spálňu na východnú stranu. Schodisko navrhujeme priame jednoramenné.

Hlavné denné priestory domu – obývaciu izbu s terasou s výhľadom na okolie, spojenú s veľkou jedálňou, kuchyňu navrhujeme umiestniť na spodnom podlaží domu aby bola v kontakte so záhradou prostredníctvom navrhovaných terás. V kontakte s terénom (opreté vo výkope) navrhujeme menej významné a technické priestory – Wellness, WC, technická miestnosť, špajza (komora) a náraďovňa. Na severovýchode (popoludní v tieni) navrhujeme krytú obytnú terasu, kde bude možné podávať jedlá priamo z kuchyne, resp. jedálne. Na západnej strane navrhujeme preslnenú terasu prástupnú z obývacej izby a wellness.

Objemové údaje stavby:

Plocha pozemku 1.108 m2
Zastavaná plocha Dom 135 m2 Parkovanie + 33,2 m2
Podlažná plocha Dom 119,6 + 121,8 = 241,4 m2
Obytná plocha Dom 110,6 m2
Obostavaný priestor Dom 1196 + Garáže 120 = 1316 m3